Fila Brasileiro - O rasie

 

      

 

 FILA BRASILEIRO

 

RYS HISTORYCZNY

 Jedna z ras psów należąca do grupy psów w typie pinczera i sznaucera, molosowatych, psów szwajcarskich pasterskich i ras innych. Zaklasyfikowana do sekcji psów molosowatych w typie dogowatym.

Fila powstała ze skrzyżowania trzech ras: Doga niemieckiego, Bloodhounda i Mastifa angielskiego. Do Europy rasa została przywieziona przez konJkwistadorów hiszpańskich i portugalskich. W przeszłości Fila Brasileiro służyła jako pies stróżujący na plantacjach, zaganiający bydło i łapiący zbiegłych niewolników. 

POCHODZENIE: Brazylia

WRAŻENIE OGÓLNE : Typowy molos, o mocnym kośćcu,prostokątnej, zwartej sylwetce, proporcjonalny i harmonijniezbudowany. Prócz masywności, wywołuje łatwo widoczne wrażenieskoncentrowanej sprawności. Suki muszą odróżniać się widocznie odsamców.

WAŻNE PROPORCJE :Kufa nieco krótsza od mózgoczaszki.Długość tułowia, mierzona od trzonu mostka do guzasiedzeniowego, jest o 10% większa od wysokości w kłębie.

ZACHOWANIE/TEMPERAMENT : Wyjątkowa odwaga i zaciętość to typowe cechy rasy. Wobec właściciela i jego rodziny filajest łagodny i posłuszny, i bezgranicznie cierpliwy wobec dzieci.Lojalność tego psa jest przysłowiowa. Instynktownie szukatowarzystwa właściciela.Charakterystyczna jest dla niego nieufność wobec obcych, połączonaze spokojnym zachowaniem, wielką pewnością siebie, także wniecodziennych sytuacjach i przy nieznanych dźwiękach. Fila jestniezawodnym stróżem posiadłości, ale i psem do polowania na grubą
zwierzynę i pasienia bydła.

WYRAZ : W spoczynku łagodny, pełen godności i pewności siebie,ale nigdy znudzony czy nieobecny. Przy pobudzeniu wzrokstanowczy, przeszywający, wyrażający zdecydowanie.

GŁOWA : Duża, ciężka, masywna i proporcjonalna do tułowia.Oglądana z góry ma kształt gruszkowaty, wpisany w trapez.
MÓZGOCZASZKA :
-Czaszka : Z profilu lekko zaokrąglona od stopu do guza potylicznego,który jest wyraźny i wystający, zwłaszcza u szczeniąt. Oglądana zprzodu szeroka, pojemna i także trochę zaokrąglona. Boki głowy
niemal płaskie; głowa zwęża się lekko w kierunku kufy.
-Stop : Oglądany z przodu właściwie niezauważalny. Bruzda czołowaniewielka, płynnie przebiega do połowy długości czaszki. Oglądany zboku jest tylko lekko zaznaczony, praktycznie tworzą go tylkowyraźnie zaznaczone łuki brwiowe.
TRZEWIOCZASZKA :
-Nos : Nozdrza szerokie, dobrze rozwinięte, ale nie zajmują całejszerokości szczęki górnej. Barwy czarnej.
-Kufa : Mocna, szeroka i głęboka, zawsze proporcjonalna domózgoczaszki. U nasady głęboka, ale głębokość nie przekraczadługości. Oglądana z góry dobrze wypełniona pod oczami , lekkozwęża się ku środkowi długości, a potem znów trochę rozszerza kunosowi. Przy oglądaniu z boku profil prosty lub lekko wygarbiony,ale nigdy nie zadarty. Przednia krawędź kufy równa z nosem, tylkotuż pod nim znajduje się niewielkie zagłębienie.
-Wargi : Warga górna gruba i obwisła, zakrywa dolna i kończy się łukowato, tak, że profil i linia dolna kufy są niemal równoległe.Warga dolna przylegająca do żuchwy na odcinku pomiędzy kłami,dalej obwisła i postrzępiona, luźna w kącikach. Dolne krawędziewarg tworzą głębokie, odwrócone U.
-Uzębienie : Zęby wyraźnie szersze, niż długie, mocne i białe. Górne siekacze szerokie u podstawy, zwężające się ku górnej krawędzi. Kły mocne, szeroko i mocno osadzone. Idealnym zgryzem jest zgryz nożycowy, ale zgryz cęgowy jest dopuszczalny.
-Oczy : Średnie do dużych, kształtu migdała, szeroko rozstawione, osadzone dość głęboko lub głęboko. Dopuszczalna barwa od ciemnobrązowej do żółtej, zawsze stonowanej z maścią. Ze względu na luźną
skórę na głowie u wielu psów dolne powieki są obwisłe, co nie jest wadą, gdyż podkreśla melancholijny wyraz, typowy dla tej rasy.
-Uszy : Wiszące, duże, grube, kształtu litery V, szerokie u nasady, zwężające się ku końcom, które są zaokrąglone. Osadzone z tyłu głowy, na wysokości oczu, gdy pies nie jest pobudzony, przy pobudzeniu podniesione trochę wyżej, przednia krawędź wyżej niż tylna. Przylegają do policzków lub ukazują wnętrze małżowiny (ucho w kształcie płatka róży).

SZYJA : Nadzwyczaj mocna i umięśniona, wydaje się krótka, z podgardlem. Górą łukowato wysklepiona, mocno połączona z głową.

TUŁÓW : Mocny, szeroki i głęboki, skóra gruba i luźna. Klatka piersiowa dłuższa od brzucha.
Linia górna : Kłąb opadający i wyraźnie rozdzielony znacznym odstępem pomiędzy łopatkami, niższy od zadu. Linia górna za kłębem wznosi się łagodnie w kierunku zadu, nie jest ani zapadnięta, ani wygarbiona.
-Lędźwie/Słabizna: Partia lędźwiowa krótsza i nie tak głęboka, jak piersiowa; obie partie wyraźnie się odróżniają. U suk słabizna głębsza, niż u psów. Partia lędźwiowa, oglądana z góry, węższa od klatki piersiowej i od zadu, ale nie aż tak, aby powstała talia.
-Zad : Szeroki, długi, opadający pod kątem około 30o do poziomu, ładnie zaokrąglony, nieco wyższy od kłębu. Oglądany z tyłu zad jest rozbudowany, niemal tak szeroki, jak klatka piersiowa, a u suk nawet szerszy.
-Klatka piersiowa : Żebra dobrze wysklepione, ale nie zmieniają ułożenia łopatki. Klatka szeroka i głęboka, sięga łokcia. Mostek wyraźny.
Linia dolna : Dół klatki piersiowej długi i równoległy do podłoża, brzuch trochę podciągnięty, ale nigdy charci.

OGON : Bardzo gruby u nasady, osadzony średnio wysoko, gwałtownie zwężający się ku końcowi, który sięga stawu skokowego. Gdy pies jest pobudzony, ogon wzniesiony jest wysoko i zakręcony na końcu. Nie powinien być zakręcony nad grzbietem ani go dotykać.

KOŃCZYNY PRZEDNIE: Ich długość od podłoża do łokcia powinna stanowić połowę wysokości w kłębie.
Łopatka : Staw barkowy tworzą dwie jednakowo długie kości: łopatka i kość ramienna. Łopatka ustawiona jest pod kątem 45o do linii poziomej, a kość ramienna tworzy z łopatką kąt 90o w stawie barkowym. Staw ten znajduje się na wysokości co koniec przedniej części mostka, trochę za nim. Najlepiej, aby staw barkowy znajdował się na połowie długości od łokcia do kłębu. Linia pionowa, przeprowadzona od kłębu do podłoża, powinna przechodzić przez łokieć do łapy.
Podramię: kończyny musza być równoległe. Kości mocne i proste.
Nadgarstek : Widoczny i mocny.
Śródręcze : Krótkie, lekko nachylone.
Łapa : Palce mocne i dobrze wysklepione, ale niezbyt zwarte. Pies stoi pewnie na mocnych, długich palcach I opuszkach. W prawidłowej pozycji łapy skierowane są prosto do przodu. Pazury mocne, ciemne; białe dopuszczalne są przy białych znaczeniach na łapach.

KOŃCZYNY TYLNE : Kościec lżejszy, niż w przednich, ale tył nie może sprawiać wrażenia wątłego. Ustawione równolegle.
Udo : Szerokie, o mocnych, wypukłych mięśniach, przebiegających od guza biodrowego do kulszowego. Kość kulszowa ma być długa, aby udo było kształtne.
Staw skokowy : Mocny.
Śródstopie : Lekko nachylone, dłuższe od śródręcza.Kątowanie w stawie kolanowym i skokowym umiarkowane.
Łapa: Bardzie owalna od przedniej, poza tym identyczna. Wilcze pazury nie powinny być obecne.

CHODY : Krok długi, elastyczny, koci; charakterystyczny jest dla tej rasy inochód: krok dwutaktowy, w którym do przodu stawiane sa obie kończyny lewe, a potem prawe („krok wielbłądzi”). W tym kroku klatka piersiowa i zad kołyszą się, co podkreślone jest jeszcze ruchem podniesionego ogona. W stępie pies niesie głowę poniżej linii grzbietu. Kłus swobodny, mocny, przestrzenny, niewysilony, o długim wykroku. Galop zdecydowany, zaskakująco szybki u psa tak dużego i ciężkiego. Kątowanie kończyn, typowe dla molosów, wydaje się
pozwalać, i rzeczywiście pozwala na nagłe zmiany kierunku.

SKÓRA : Jedna z najbardziej charakterystycznych cech rasy, gruba i luźna na całym ciele, a w szczególności na szyi, gdzie tworzy obfite podgardle, a często fałda skóry ciągnie się przez klatkę piersiową i brzuch. U niektórych osobników pofałdowana jest skóra na bokach głowy, i na kłębie do łopatek. Gdy pies nie jest pobudzony, nie powinno być zmarszczek na głowie; niewielkie zmarszczki, przebiegające między poziomo między uszami, ujawniają się przy pobudzeniu, skutkiem podniesienia uszu.

SIERŚĆ : Krótka, gładka, gęsta, przylegająca do ciała.

MAŚĆ : Każda maść jednolita, poza wymienionymi jako wady dyskwalifikujące. Pręgowana – na jednolitym tle ciemniejsze lub jaśniejsze pręgi. Czarna maska może być obecna, ale nie jest wymagana. Białe znaczenia dopuszczalne na łapach, piersi i końcu ogona.

Wysokość w kłębie :
Psy : od 65 cm do 75 cm .
Suki : od 60 cm do 70 cm.
Waga :
Psy : minimum 50 kg .
Suki : minimum 40 kg.